WE ARE POPULAR !

Značka Popular, špecifická svojim jedinečným a rozoznateľným štýlom funguje vo svete dizajnu už 11 rok. V roku 2013 oslávila svoje okrúhle, desiate výročie. Popular je nielen názov značky, ale aj pojem. Ľudia pohubujúci sa v oblasti dizajnu, módy alebo hudby, sa s týmto pojmom stretávajú pomerne často. Či už priamo v uliciach, kde často krát máme možnosť vidieť neznámych ľudí s produktami Popular (kabelky, topánky, tričká) alebo na rôznych event-och, dizajnových akciách, marketoch, klubových nociach (napr. NuSpirit), vernisážach.

Dovolíme si s hrdosťou a zároveň pokorou tvrdiť, že značka Popular je stálicou nielen na slovenskej scéne, ale aj v Čechách. Popular sa apriori špecializuje na autorský produktový, ale aj grafický dizajn ako taký. So značkou Popular sa neodmysliteľne spájajú aj aktivity na poli hudobnom. Michal Rafaj ako zakladateľ tejto platformy mal premyslené všetko dopredu. Ako aktívny grafický dizajnér a zároveň Dj spravil z tejto značky nielen značku, ktorá sa orientuje na produktový dizajn ako taký, ale aj značku, ktorá sa priamo zaujíma a zapája do tvorby konkrétneho grafického dizajnu a zároveň produkuje a priamo sa interesuje v oblasti elektronickej hudby. Popular to nie len Michal Rafaj, ale hlavne a bezvýhradne aj Zuzana Kubánová. Dvorná textilná dizajnérka značky, ktorá spolu s Michalom tvorí nosnú kostru Popular-u.

"Obaja navrhujeme a realizujeme našu víziu v oblasti produktového dizajnu so silným citom pre kvalitné spracovanie, detail, materiál a v neposlednom rade, vkus. Tašky, kabelky, tričká, doplnky, či plagátová tvorba sú pre Nás každodenná vášeň. Popular robíme s entuziazmom a so zápalom pre každú jednu ideu, ktorú zhmotňujeme v reálny produkt. Každý jeden výtvor vyrobený Nami, je preto originál tvorený s láskou (Popular with Love) v Našich Popular Factory , (ako hovoríme naším diielňam) na Slovensku. Pri tvorbe sme do veľkej miery ovplyvnení popartom, ako umeleckým smerom, no aj napriek tomu sa nevieme nijako ohraničiť ani zaškatuľkovať. Máme radi farby, výrazné tvary, kvalitné materiály. Dôraz kladieme na funkčnosť a praktickosť. Radi kráčame s dobou, ale vždy si nachádzame svoju vlastnú cestu a smerovanie.

Sme otvorení každej zaujímavej ponuke a kolaborácii. Pri navrhovaní a vývoji produktového a grafického dizajnu sme schopní sa flexibilne prispôsobiť požiadavkam každého klienta. Za sebou už máme spolupráce rôzneho druhu (viď zoznam tých najzaujímavejších kolaborácií nižšie).

Našim hnacím motorom a hlavným cieľom je prinavrátiť osobný a jedinečný vzťah medzi zákaznikom a kupovaným objektom. Nie sme len klasický e-shop. Sme dvaja dizajnéri, každý so svojim vlastným snom, ktorý pretvárame v skutočnosť. Ženie Nás dopredu myšlienka, že Naše tašky a tričká budeme v uliciach skľudom stretávať aj o 10 rokov. Preto každému jednému produktu osobitne venujeme extrémne úsilie a energiu, čo sa na prvý pohľad odráža na kvalite."

V súčasnosti Michal Rafaj a Zuzana Kubánová pôsobia ako silné duo, každý so svojou presnou úlohou a funkciou vo fungovaní značky. Michal sa venuje celkovému smerovaniu a grafickému dizajnu Popularu. Navrhuje tričká a plagáty. Jeho najväčšou výsadou je cit pre branding, korporátny dizajn a pre komplexné riešenia. To, že Michal Rafaj pôsobí aj ako Dj, je v značke veľmi citeľné. Hudba do veľkej miery ovplyvňuje aj jeho grafickú prácu. Okrem návrhu plagátov rôzneho druhu, sa špecializuje aj na tzv. hudobný plagát. Navrhuje aj obaly platní pre rôzne vydavateľstvá vrámci Európy. Okrem všetkých spomínaných aktivít, môžme Michala už bezmála 10 rokov, pomerne často a pravidelne vídavať za mix pultom nielen v našich, ale aj v rôznych európskych kluboch, či festivaloch pod pseudonymom Dj Rafo.

Zuzana je vyštudovaná textilná dizajnérka, ktorá už počas štúdia na vysokej škole mala jasnú víziu a predstavu, kam chce svojim pôsobením smerovať. Zuzana je autorkou a zároveň dvornou produktovou dizajnérkou značky. Jej rukami a úsilím sa vytvorili naše najznámejšie produkty - tašky a kabelky. Jej neúnavná snaha o dokonalosť spolu s nadčasovým vkusom a citom pre prevedenie znamená, že kabelky a tašky Popular sa stali ľahko rozpoznateľnými a nesmierne kvalitnými dizajnovými produktami. Zuzana vytvorila aj kolekciu veľmi populárnych topánok, gumákov a šnúrok do topánok pod názvom "Popular-Novesta".

V neposlednom rade je dôležité spomenúť aj naše Popular Nights. Práve takto voláme Naše pravidelné hudobné akcie, ktoré sú Nášim hlavným stmeľovacím faktorom pri združovaní a vtváraní komunity, tak potrebnej pri fungovaní nezávislej značky. Hudbu riešime jedine pocitovo a srdcom. Rovnako ako pristupujeme k Našim produktom, pristupujeme aj k tvorbe našich hudobných večierkov. Naša pevná Dj-ská crew je súčasťou aktuálnej slovenskej scény so silnou podporou v susedných Čechách. Pre Popular Night vzniká pravidelne celá jedna kolekcia tričiek s daným motívom charakteristickým pre ten ktorý večer, ktoré vrámci vďaky za podporu rozdávame počas našich akcií. (Viac v sekcii Music)

Michal Rafaj

Hand-Made in Slovakia with Love!